Pozastavení EET

Novela zákona o některých úpravách v oblasti evidence tržeb v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu, která nabývá účinnosti ke dni 3. června 2020, prodlužuje odklad elektronické evidence tržeb až do konce letošního roku jak pro subjekty, které spadají do prvních dvou vln (tedy velkoobchod, maloobchod, stravovací a ubytovací služby), tak pro subjekty, které měly původně začít evidovat od 1. května. Povinnost evidovat tržby tak vzniká subjektům, bez ohledu na to, do které fáze evidence tržeb spadají, k datu 1. ledna 2021. Pozastavení EET se týká běžného, zjednodušeného I zvláštního režimu evidence tržeb.

Pozastavení EET znamená, že do konce roku 2020 nemusí poplatníci odesílat údaje o tržbách správci daně, nemusí vystavovat účtenky dle zákona o evidenci tržeb a nemají povinnost umístit informační oznámení. Poplatníci, kterým skončila nebo jim bude končit platnost certifikátu, mohou výměnu certifikátu odložit a potřebné kroky učinit před opětovným spuštěním evidence tržeb. Stejně tak lze odložit podání žádosti o přidělení autentizačních údajů či podání žádosti o povolení evidovat tržby ve zvláštním režimu. Žádosti o povolení evidovat tržby ve zvláštním režimu, které budou podány ode dne nabytí účinnosti novely do 30. září 2020, bude Finanční správa vyřizovat až po 1. říjnu 2020, proto doporučujeme poplatníkům, kteří mají zájem žádat o zvláštní režim a žádost zatím nepodali, aby tak učinili až po 1. říjnu 2020.

Poplatníky, kteří již autentizačními údaji, pokladním certifikátem či bloky účtenek disponují, upozorňujeme, že i nadále trvá povinnost zacházet s nimi tak, aby předešli jejich zneužití.

I přes provedený odklad je systém EET v současné době plně funkční. Pokud poplatníci chtějí tržby evidovat, nic jim v tom nebrání. Budou však evidovat na dobrovolné bázi nad rámec jejich povinností. Z EET se nemusí nijak odhlašovat. Přerušení evidování tržeb po dobu odkladu nemusí na finanční úřad hlásit.

Jak na papírovou evidenci tržeb?

EET odložena do 31. 12. 2020

Prezident republiky 28. 5. 2020 podepsal odložení EET pro všechny vlny do konce roku 2020. Jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května 2020, tj. řemeslníci , kadeřníci a zbývající obory, začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.

AMSP ČR připravuje na konec roku 2020 informační akce v regionech pro cílové skupiny podnikatelů pro 3. a 4. vlnu.

Využití tzv. papírové evidence tržeb (v zákoně „zvláštní režim“) zavedla novela zákona o evidenci tržeb, účinná od 1. 5. 2020.

AMSP ČR se podařilo prosadit požadavek, aby vládou původně navržená hranice 200 000 Kč pro povolení zvláštního režimu byla zvýšena na 600 000 Kč příjmů v hotovosti za poslední 4 bezprostředně předcházející kalendářní čtvrtletí. Nejmenší živnostníci si tak nebudou muset pořizovat zařízení k evidování tržeb, připojení k internetu a tiskárnu účtenek. Je pouze na jejich uvážení (při splnění dalších podmínek uvedených níže), zda budou evidovat elektronicky nebo papírovými účtenkami.

Jak postupovat při žádosti o povolení evidovat tržby ve zvláštním režimu naleznete ZDE.

Autentizace pro 3. a 4. fázi EET

EET odložena do 31. 12. 2020

Prezident republiky 28. 5. 2020 podepsal odložení EET pro všechny vlny do konce roku 2020. Jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května 2020, tj. řemeslníci , kadeřníci a zbývající obory, začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.

AMSP ČR připravuje na konec roku 2020 informační akce v regionech pro cílové skupiny podnikatelů pro 3. a 4. vlnu.

 

Pro všechny, koho se týká elektronická evidence tržeb OD 1.5.2020, platí povinnost AUTENTIZACE (tj. získání přístupu umožňujícího registraci k EET). Ta je možná již nyní a není vhodné ji nechávat na poslední chvíli. Kroky k úspěšné autentizaci naleznete ZDE.

Aktuality

Český rozhlas, Karel Havlíček: Vyjmutí e-shopů z EET dává smysl, jejich prodeje jdou přes účet

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvažuje o vyjmutí e-shopů z elektronické evidence tržeb. Řekl to v rozhovoru pro server info.cz. Konkrétně uvedl, že počet platebních metod, které e-shopy využívají, je příliš složitý. Proto je nové povinnosti raději zbaví.

Česká televize: Testovací systém EET spuštěn, AMSP ČR očekává, že do zkušebního provozu se zapojí třetina firem

Ministerstvo financí očekává, že elektronická evidence tržeb přinese do státního rozpočtu příští rok přes čtyři miliardy navíc. Až bude fungovat naplno, má to být 18 miliard.

Český rozhlas: Karel Havlíček, Alena Schillerová a Václav Stárek v hlavní diskusi k EET

Celý záznam naleznete zde: http://www.rozhlas.cz/plus/zaznamy/#/2016-11-01/10

Poslední letošní zastávka AMSP ČR k EET: Ostrava

V pátek 4.11. ukončí Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR největší tuzemské setkávání s podnikateli k EET. Na téměř dvaceti praktických setkáních ve všech významných městech ČR proškolila asociace více jak šest tisíc malých podnikatelů, zejména z oblasti pohostinství a maloobchodu. Poslední letošní zastávkou, na které bude tentokráte i ministr financí Andrej Babiš a jeho náměstkyně Alena Schillerová, proběhne s pětistovkou malých a středních firem v Ostravě.

Radiožurnál. AMSP ČR: Od dnešního dne se mohou podnikatelé přihlásit do testovacího režimu EET

Elektronická evidence tržeb začne v Česku platit pro hoteliéry a restauratéry sice až za měsíc, ministerstvo financí ale úd úterka spouští její zkušební provoz. Všichni podnikatelé si tak EET mohou nanečisto vyzkoušet. Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR bude takových podnikatelů a firem několik tisíc.

Česká televize: Firmy začínají testovat EET ve zkušebním režimu, AMSP ČR vyřizuje denně stovky dotazů

Startuje zkušební provoz elektronické evidence tržeb. První měsíc se do ní mohou podnikatelé přihlásit dobrovolně, od prosince již bude EET pro část z nich povinná. O zkušební provoz příliš velký zájem není, přístroje má zatím zakoupeno zhruba pětina hoteliérů a restauratérů, kterých se evidence dotkne jako první.

Podnikatel.cz: AMSP ČR připravuje v pátek proškolení k EET více jak pětistovky podnikatelů z Ostravy

Měsíc do zahájení EET mohou podnikatelé sbírat informace i prostřednictvím konferencí. Po setkání podnikatelů a odborníků v Praze následuje setkání v Ostravě.

Zaplnili jsme Palác kultury: Konference a veletrh k EET

Téměř 1200 podnikatelů se dnes sešlo v pražském Kongresovém centru. Ministr Andrej Babiš, jeho náměstkyně Alena Schillerová, šéf Finanční správy Martin Janeček, předseda AMSP ČR Karel Havlíček a desítky odborníků diskutovali celý den s provozovateli restaurací, penzionů, hotelů a maloobchodů o tom, jak se nejlépe připravit na elektronizaci svých prodejů. Součástí největšího tuzemského EET setkání byla i výstava skoro třicítky prověřených prodejců přístrojů a poskytovatelů softwarových služeb. Konferenci a veletrh připravila Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Ministerstvo financí a Finanční správa. Další zastávku plánuje stejný tým již 4. 11. 2016 v Ostravě.

Parlamentní listy: Konferenci AMSP ČR k EET navštívilo rekordních 1200 podnikatelů

Konferenci Evidence tržeb v praxi a doprovodný veletrh pokladních zařízení, která se uskutečnila v úterý 25. října v pražském kongresovém centru, navštívilo rekordních 1200 podnikatelů a živnostníků. Dosud nejvýznamnější akci elektronické evidenci tržeb uspořádalo Ministerstvo financí společně s Asociací  malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Hospodářské noviny: Konference AMSP ČR k EET: Zavedení EET není primárním důvodem pro zvýšení cen

V nadcházející elektronické evidenci tržeb už nebudou žádné výjimky, oznámilo ministerstvo financí. Po vzoru trhovců ji požadovali také lékaři, výjimku ale nedostanou. Podnikatelé, kteří nekrátili své tržby, nemají podle ministerstva důvod ke zvyšování cen kvůli zavedení EET.

... 1 « 6 7 8 9 10 11 12 » 19 ...
close
detail