odklad elektronické evidence tržeb na 1.1.2023

Vláda dnes na návrh Ministerstva financí schválila odklad všech čtyř fází elektronické evidence tržeb na 1. ledna 2023. Podnikatelé, kteří budou chtít své tržby elektronicky evidovat dobrovolně, tak budou moci činit i nadále. Ministerstvo financí k tomuto kroku přistoupilo na základě pečlivého zhodnocení nejaktuálnější zdravotní situace, výhledu ekonomického vývoje a po dnešní konzultaci se všemi podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami.

„Hlavním cílem elektronické evidence tržeb vždy bylo narovnání podnikatelského prostředí. V tuto chvíli je však prioritou samotná záchrana podnikání. Zjednodušeně řečeno, pokud vám zatéká do podkroví, nebudete zastřihávat anglický trávník. Až střechu opravíte, můžete se zase pustit do zahrady,“ vysvětluje své rozhodnutí ministryně Alena Schillerová. „Elektronická evidence tržeb je úspěšným projektem a dnešní konzultace s podnikateli nám potvrdila, že má stále jejich silnou podporu, byť s odkladem vzhledem k současné zdravotní situaci plně souhlasí“ dodává ministryně financí.

 

zdroj: ŽUROVEC, Michal, tisková zpráva Ministerstva financí ČR, [16. 10. 2020]

Jak na papírovou evidenci tržeb?

EET odložena do 31. 12. 2020

Prezident republiky 28. 5. 2020 podepsal odložení EET pro všechny vlny do konce roku 2020. Jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května 2020, tj. řemeslníci , kadeřníci a zbývající obory, začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.

AMSP ČR připravuje na konec roku 2020 informační akce v regionech pro cílové skupiny podnikatelů pro 3. a 4. vlnu.

Využití tzv. papírové evidence tržeb (v zákoně „zvláštní režim“) zavedla novela zákona o evidenci tržeb, účinná od 1. 5. 2020.

AMSP ČR se podařilo prosadit požadavek, aby vládou původně navržená hranice 200 000 Kč pro povolení zvláštního režimu byla zvýšena na 600 000 Kč příjmů v hotovosti za poslední 4 bezprostředně předcházející kalendářní čtvrtletí. Nejmenší živnostníci si tak nebudou muset pořizovat zařízení k evidování tržeb, připojení k internetu a tiskárnu účtenek. Je pouze na jejich uvážení (při splnění dalších podmínek uvedených níže), zda budou evidovat elektronicky nebo papírovými účtenkami.

Jak postupovat při žádosti o povolení evidovat tržby ve zvláštním režimu naleznete ZDE.

Autentizace pro 3. a 4. fázi EET

EET odložena do 31. 12. 2020

Prezident republiky 28. 5. 2020 podepsal odložení EET pro všechny vlny do konce roku 2020. Jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května 2020, tj. řemeslníci , kadeřníci a zbývající obory, začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.

AMSP ČR připravuje na konec roku 2020 informační akce v regionech pro cílové skupiny podnikatelů pro 3. a 4. vlnu.

 

Pro všechny, koho se týká elektronická evidence tržeb OD 1.5.2020, platí povinnost AUTENTIZACE (tj. získání přístupu umožňujícího registraci k EET). Ta je možná již nyní a není vhodné ji nechávat na poslední chvíli. Kroky k úspěšné autentizaci naleznete ZDE.

Aktuality

Podnikatel.cz: Počet podnikatelů v posledních dvou letech neklesá. Havlíček: I přes řadu výtek zde máme stabilní prostředí

Ke konci loňského roku působilo v Česku 577 818 OSVČ hlavních a 403 537 OSVČ vedlejších. U OSVČ hlavních jde o meziroční pokles o necelou tisícovku, u vedlejších o nárůst o 6 tisíc. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ)

Hospodářské noviny: Parlament si vzal podnikatele jako rukojmí, tvrdí Karel Havlíček

Předseda Asociace malých a středních podnikatelů Karel Havlíček je přesvědčený, že změny v EET musí přijít.Týkat by se měly zejména e-shopů a nejmenších živnostníků. Ostatní by podle něj měli najít výhody elektronické evidence.

Generální finanční ředitelství zveřejnilo stanovisko k určení okamžiku uskutečnění evidované tržby u platebních operací realizovaných prostřednictvím internetu.

S ohledem na nejasnosti v posuzování okamžiku, kdy je poplatník povinen vystavit účtu v případě on-line plateb např. prostřednictvím platební brány, vydalo GFŘ toto upřesňující stanovisko, z kterého mj. vyplývá i možnost, kdy v určitých případech bude moci poplatník zaslat správci daně údaje o evidované tržbě a vystavit účtenku zákazníkovi nejpozději v okamžiku, kdy se dozví o tom, že došlo k odepsání platby z účtu plátce (zákazníka) a jejímu odeslání poplatníkovi.

Týdeník 5+2: Portál AMSP ČR eltrzby.cz pomáhá podnikatelům v orientaci s EET

Dalších zhruba 250 tisíc podnikatelů a firem z velkoobchodu a malobchodu začne v Česku od 1. března používat systém EET. V drtivé většině se jedná o menší živnostníky, tedy o majitele klasických obchodů a obchůdků. Večerka v blízké ulici, malé papírnictví, prodejna obuvi, kadeřnictví nebo i květinářství – těch všech se týká druhá vlna elektronické evidence tržeb. Pro zákazníky by se nemělo změnit prakticky nic, pro obchodníky ano.

Registrace na semináře pro 2. vlnu EET spuštěna

První letošní seminář v rámci ROADSHOW AMSP ČR se uskuteční ve čtvrtek 9. 2. 2017, od 14:30 h v PVA EXPO PRAHA LETŇANY - Přednáškový sál 4, Vstupní hala II (na konci Haly 3).  Seminář připravujeme ve stejném formátu jako minulý rok, tentokrát zaměřený především na cílovou skupinu 2. vlny EET (maloobchod, velkoobchod). Akce se uskuteční v rámci veletrhu Střechy Praha / Řemeslo Praha. Účast na seminářích je po předchozí registraci zdarma. Nezapomeňte si také vygenerovat volnou vstupenku na veletrh, bez které nebude vstup do areálu možný.

AMSP ČR odstartovalo nový celoroční projekt: Rok venkova 2017!

Rok venkova 2017 přímo navazuje na v loňském roce realizovaný Rok řemesel 2016 a opět bude provázet aktivity AMSP ČR po celý rok. Vzhledem k tomu, že se jedná o komplexní projet, i v letošním roce se jeho aktivity propojí se všemi dosavadními interními projekty, tedy i projektem Rodinná firma.

Česká televize, Karel Havlíček rozhovoru: Co čeká podnikatele s EET v roce 2017?

Celý záznam naleznete zde:(stopáž 162:30) http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/217411058070108/

Hospodářské noviny: V tuto chvíli není řešení zrušení 3. a 4. vlny EET, ale zafixování stropu pro všechny skupiny podnikatelů, tvrdí Karel Havlíček

Jen několik týdnů po startu elektronické evidence tržeb navrhuje vládní KDU-ČSL zrušit třetí a čtvrtou fázi nového zákona. Lidovci považují za správné, aby své tržby elektronicky evidovaly restaurace, hotely a obchody. U ostatních podnikatelů by podle nich vše šlo vyřešit jinou cestou

Český rozhlas: Udavačský web EET končí. Pragmatické rozhodnutí, tento nástroj nemá opodstatnění, tvrdí AMSP ČR

Finanční správa ještě ve středu, nebo nejpozději ve čtvrtek ráno vypne web pro oznamování nevydané účtenky z elektronické pokladny. Serveru Aktuálně.cz to řekl generální ředitel Finanční správy Martin Janeček. Podle předsedy Asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka je to pragmatické rozhodnutí.

Český rozhlas: EET po měsíci. Systém funguje, připomínky mají zatím menší provozovny, v době návalu zákazníků, vyhodnocuje AMSP ČR

Přes elektronickou evidenci tržeb (EET) prošlo během prvního měsíce fungování více než 80 milionů účtenek. Někteří podnikatelé si ale systém stále nepořídili, ačkoliv jim to nařizuje zákon. Za jeho porušení restauratérům a hoteliérům hrozí až půlmilionová pokuta. Generální finanční ředitelství dosud obdrželo zhruba dva tisíce stížností.

... 1 « 4 5 6 7 8 9 10 » 19 ...
close
detail