Pozastavení EET

Novela zákona o některých úpravách v oblasti evidence tržeb v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu, která nabývá účinnosti ke dni 3. června 2020, prodlužuje odklad elektronické evidence tržeb až do konce letošního roku jak pro subjekty, které spadají do prvních dvou vln (tedy velkoobchod, maloobchod, stravovací a ubytovací služby), tak pro subjekty, které měly původně začít evidovat od 1. května. Povinnost evidovat tržby tak vzniká subjektům, bez ohledu na to, do které fáze evidence tržeb spadají, k datu 1. ledna 2021. Pozastavení EET se týká běžného, zjednodušeného I zvláštního režimu evidence tržeb.

Pozastavení EET znamená, že do konce roku 2020 nemusí poplatníci odesílat údaje o tržbách správci daně, nemusí vystavovat účtenky dle zákona o evidenci tržeb a nemají povinnost umístit informační oznámení. Poplatníci, kterým skončila nebo jim bude končit platnost certifikátu, mohou výměnu certifikátu odložit a potřebné kroky učinit před opětovným spuštěním evidence tržeb. Stejně tak lze odložit podání žádosti o přidělení autentizačních údajů či podání žádosti o povolení evidovat tržby ve zvláštním režimu. Žádosti o povolení evidovat tržby ve zvláštním režimu, které budou podány ode dne nabytí účinnosti novely do 30. září 2020, bude Finanční správa vyřizovat až po 1. říjnu 2020, proto doporučujeme poplatníkům, kteří mají zájem žádat o zvláštní režim a žádost zatím nepodali, aby tak učinili až po 1. říjnu 2020.

Poplatníky, kteří již autentizačními údaji, pokladním certifikátem či bloky účtenek disponují, upozorňujeme, že i nadále trvá povinnost zacházet s nimi tak, aby předešli jejich zneužití.

I přes provedený odklad je systém EET v současné době plně funkční. Pokud poplatníci chtějí tržby evidovat, nic jim v tom nebrání. Budou však evidovat na dobrovolné bázi nad rámec jejich povinností. Z EET se nemusí nijak odhlašovat. Přerušení evidování tržeb po dobu odkladu nemusí na finanční úřad hlásit.

Jak na papírovou evidenci tržeb?

EET odložena do 31. 12. 2020

Prezident republiky 28. 5. 2020 podepsal odložení EET pro všechny vlny do konce roku 2020. Jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května 2020, tj. řemeslníci , kadeřníci a zbývající obory, začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.

AMSP ČR připravuje na konec roku 2020 informační akce v regionech pro cílové skupiny podnikatelů pro 3. a 4. vlnu.

Využití tzv. papírové evidence tržeb (v zákoně „zvláštní režim“) zavedla novela zákona o evidenci tržeb, účinná od 1. 5. 2020.

AMSP ČR se podařilo prosadit požadavek, aby vládou původně navržená hranice 200 000 Kč pro povolení zvláštního režimu byla zvýšena na 600 000 Kč příjmů v hotovosti za poslední 4 bezprostředně předcházející kalendářní čtvrtletí. Nejmenší živnostníci si tak nebudou muset pořizovat zařízení k evidování tržeb, připojení k internetu a tiskárnu účtenek. Je pouze na jejich uvážení (při splnění dalších podmínek uvedených níže), zda budou evidovat elektronicky nebo papírovými účtenkami.

Jak postupovat při žádosti o povolení evidovat tržby ve zvláštním režimu naleznete ZDE.

Autentizace pro 3. a 4. fázi EET

EET odložena do 31. 12. 2020

Prezident republiky 28. 5. 2020 podepsal odložení EET pro všechny vlny do konce roku 2020. Jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května 2020, tj. řemeslníci , kadeřníci a zbývající obory, začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.

AMSP ČR připravuje na konec roku 2020 informační akce v regionech pro cílové skupiny podnikatelů pro 3. a 4. vlnu.

 

Pro všechny, koho se týká elektronická evidence tržeb OD 1.5.2020, platí povinnost AUTENTIZACE (tj. získání přístupu umožňujícího registraci k EET). Ta je možná již nyní a není vhodné ji nechávat na poslední chvíli. Kroky k úspěšné autentizaci naleznete ZDE.

Aktuality

ČT24, Události, komentáře: Karel Havlíček (AMSP ČR) a Radomil Bábek (APM) v diskusi k EET

Karel Havlíček, předseda představenstva AMSP ČR a Radomil Bábek, předseda Asociace podnikatelů a manažerů. Chorvatská inspirace v dobrém i ve zlém, je to platný příklad?

Videozáznam z Konference o EET za účasti chorvatského a českého ministra financí

V úterý 16. června 2015 pořádalo Ministerstvo financí odbornou konferenci Elektronická evidence tržeb: Zkušenosti a očekávání, na které zástupci Ministerstva financí Chorvatska v čele s ministrem financí Borisem Lalovacem představili své zkušenosti se zaváděním a provozem elektronické evidence tržeb. Ta funguje v Chorvatsku od roku 2013 a je inspirací pro obdobné řešení v České republice.

Podnikatel.cz: Do Česka míří chorvatský ministr, na konferenci bude obhajovat EET. Sledujte on-line.

Konference, která tu ještě nebyla. Kvůli evidenci tržeb pozval do Česka ministr financí Andrej Babiš chorvatského ministra, aby vysvětlil chorvatský model EET.

Hospodářské noviny: Budoucí vlády EET nezruší, tvrdí předseda AMSP ČR

Vláda ve středu schválila návrh zákona o elektronické evidenci tržeb (EET). Ministerstvo financí si od zavedení evidence slibuje omezení šedé ekonomiky a dodatečné daňové příjmy ve výši zhruba 12,5 miliardy korun. Nová povinnost začne pro prvních zhruba 250 tisíc podnikatelů platit v první polovině roku 2016.

České televize: Ve vládě prošla elektronické evidence tržeb

Vláda dnes schválila návrh zákona o elektronické evidenci tržeb. Na Twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministerstvo financí si od toho slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, hlavně daně z přidané hodnoty. Systém by měl být spuštěn podle dřívějšího vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) nejdříve v únoru 2016. Pravicová opozice normu kritizuje.

Česká televize: Vše o daních pro malé firmy. Karel Havlíček a Simona Hornochová ve speciálu Ekonomiky ČT 24

Podle Andreje Babiše bude nutné zvednout daně, nepodaří-li se včas zavést elektronickou evidenci tržeb a další opatření. Stihne ministerstvo změny prosadit? A budou se zvyšovat pojistné odvody živnostníků jak navrhuje ČSSD? Daňové plány současné vlády probere večerní Ekonomika.

ČRo Radiožurnál, AMSP ČR: Pro restaurace pojďme na 10% DPH, řemeslníky a drobné služby z EET vynechme

Pokud se nepodaří prosadit elektronickou evidenci tržeb (EET) a další opatření ministerstva financí proti daňovým únikům, nezbude nic jiného než zvyšovat daně. Na dnešním kongresu s podnikateli Horeka 112 to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zároveň dodal, že pokud se podaří minimalizovat daňové úniky, je naopak prostor pro snižování daní.

Podnikatel.cz, A.Babiš: Platí moje slovo AMSP ČR, že paušály pro řemesla a drobné služby nejsou na pořadu dne, ale rozhoduje vláda

Jestliže se nepodaří schválit elektronickou evidenci tržeb (EET) a další návrhy ministerstva financí mířící proti daňovým únikům, budou se zvyšovat daně. Na dnešním kongresu restaurací a hoteliérů Horeka 112 tím podle serveru Financninoviny.cz pohrozil ministr financí Andrej Babiš.

AMSP ČR varuje před unáhlenými ultimáty: Řemesla a drobné služby nejsou v EET na pořadu dne

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR se vyhrazuje proti snahám některých zástupců podnikatelů vytvářet tlak na to, že elektronická evidence tržeb (EET) bude zavedena povinně pro všechny segmenty trhu, kde dochází k hotovostním příjmům, a to bez ohledu na konkrétní podnikatelskou činnost.  Reaguje tak zejména na prohlášeníAsociace hotelů a restaurací (AHR) a Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR), které argumentují nutností rovných podmínek na trhu. SOCR dokonce zvažuje i podání ústavní stížnosti kvůli diskriminaci.

Česká televize: Elektronická evidence tržeb prošla koalicí

Všechny tři vládní strany se na jednání koaliční rady shodly na elektronické evidenci tržeb, prohlásil šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Shoda zatím panuje v obecné rovině, lidovci, kteří měli k evidenci výhrady, chtějí ještě počkat na konkrétní paragrafové znění. Podle šéfa státní kasy Andreje Babiše (ANO) by mohla evidence začít fungovat spíše v únoru než v lednu příštího roku.

... 1 « 14 15 16 17 18 19 ...
close
detail