INFOLINKA k evidenci tržeb spuštěna!

Od pondělí 1. srpna funguje infolinka k elektronické evidenci tržeb, kterou zřídila Finanční správa pro dotazy podnikatelské i široké veřejnosti. Ty zodpovídají proškolení zaměstnanci Finanční správy. Metodické dotazy týkající se evidence tržeb budou operátoři zodpovídat na telefonním čísle 225 092 392 v pracovních dnech od 9:00 do 17:00 hodin.

AUTENTIZACE od 1.9.2016

Pro všechny, koho se týká evidence tržeb OD 1.12.2016 (tedy UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ a POHOSTINSTVÍ) platí nutnost AUTENTIZACE (tj. registrace k EET). Ta je možná již nyní a není vhodné ji nechávat na poslední chvíli, i kvůli možné přehlcenosti systému. Kroky k úspěšné autentizaci naleznete ZDE.

Aktuality

Nově zveřejněné informace k EET: Stravování – obchodní modely, platby on-line

Na portálu Finanční správy k EET www.etrzby.cz byly zveřejněny dva důležité metodické dokumenty, které upřesňují výklad zákona o evidenci tržeb.

V první řadě jde o podrobný popis různých obchodních modelů a situací, při nichž dochází k prodeji potravin:

  1. Stravování a pohostinství – CZ NACE 56 – 1. fáze EET od 1. 12. 2016
  2. Maloobchodní prodej potravin a nápojů – CZ NACE 47 –  2. fáze EET od 1. 3. 2017
  3. Stravování – dodání zboží – 3. fáze EET od 1. 3. 2018

Jedenáctistránkový materiál zveřejněný na portále 
www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Stravovani_Obchodni_modely.pdf obsahuje rozsáhlou přehlednou tabulku všech možných modelů a situací, z nichž může podnikatel vyvodit, do které fáze (nebo fází) tržby z jeho činnosti spadají. Jsou zde rozlišeny např. i prodeje občerstvení v obchodním centru nebo v divadle či na stadionu, festivaly, pojízdné prodejny apod.

Dalším důležitým materiálem je podrobnější komentář k online platbám, které probíhají nejen v e-shopech, ale i v rámci prodejů a rezervací ubytování prostřednictvím internetu.

Platby prostřednictvím internetu se evidují, ale platby převodem z účtu na účet, nebo formou inkasa či barteru, se neevidují. Viz: http://www.etrzby.cz/cs/761

V případě pochybností při složitějších modelech prodeje přes internet je ve zmíněném materiálu zdůrazněna možnost poplatníka (podnikatele) v souladu s ustanovením § 32 zákona o evidenci tržeb požádat místně příslušného správce daně o závazné posouzení o určení evidované tržby. Pokud však poplatník nechce rozlišovat, zda konkrétní platba je či není evidovanou tržbou, může evidovat všechny přijímané platby.

 

http://www.etrzby.cz/cs/762

http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Stravovani_Obchodni_modely.pdf

Zpět

close
detail