odklad elektronické evidence tržeb na 1.1.2023

Vláda dnes na návrh Ministerstva financí schválila odklad všech čtyř fází elektronické evidence tržeb na 1. ledna 2023. Podnikatelé, kteří budou chtít své tržby elektronicky evidovat dobrovolně, tak budou moci činit i nadále. Ministerstvo financí k tomuto kroku přistoupilo na základě pečlivého zhodnocení nejaktuálnější zdravotní situace, výhledu ekonomického vývoje a po dnešní konzultaci se všemi podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami.

„Hlavním cílem elektronické evidence tržeb vždy bylo narovnání podnikatelského prostředí. V tuto chvíli je však prioritou samotná záchrana podnikání. Zjednodušeně řečeno, pokud vám zatéká do podkroví, nebudete zastřihávat anglický trávník. Až střechu opravíte, můžete se zase pustit do zahrady,“ vysvětluje své rozhodnutí ministryně Alena Schillerová. „Elektronická evidence tržeb je úspěšným projektem a dnešní konzultace s podnikateli nám potvrdila, že má stále jejich silnou podporu, byť s odkladem vzhledem k současné zdravotní situaci plně souhlasí“ dodává ministryně financí.

 

zdroj: ŽUROVEC, Michal, tisková zpráva Ministerstva financí ČR, [16. 10. 2020]

Jak na papírovou evidenci tržeb?

EET odložena do 31. 12. 2020

Prezident republiky 28. 5. 2020 podepsal odložení EET pro všechny vlny do konce roku 2020. Jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května 2020, tj. řemeslníci , kadeřníci a zbývající obory, začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.

AMSP ČR připravuje na konec roku 2020 informační akce v regionech pro cílové skupiny podnikatelů pro 3. a 4. vlnu.

Využití tzv. papírové evidence tržeb (v zákoně „zvláštní režim“) zavedla novela zákona o evidenci tržeb, účinná od 1. 5. 2020.

AMSP ČR se podařilo prosadit požadavek, aby vládou původně navržená hranice 200 000 Kč pro povolení zvláštního režimu byla zvýšena na 600 000 Kč příjmů v hotovosti za poslední 4 bezprostředně předcházející kalendářní čtvrtletí. Nejmenší živnostníci si tak nebudou muset pořizovat zařízení k evidování tržeb, připojení k internetu a tiskárnu účtenek. Je pouze na jejich uvážení (při splnění dalších podmínek uvedených níže), zda budou evidovat elektronicky nebo papírovými účtenkami.

Jak postupovat při žádosti o povolení evidovat tržby ve zvláštním režimu naleznete ZDE.

Autentizace pro 3. a 4. fázi EET

EET odložena do 31. 12. 2020

Prezident republiky 28. 5. 2020 podepsal odložení EET pro všechny vlny do konce roku 2020. Jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května 2020, tj. řemeslníci , kadeřníci a zbývající obory, začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.

AMSP ČR připravuje na konec roku 2020 informační akce v regionech pro cílové skupiny podnikatelů pro 3. a 4. vlnu.

 

Pro všechny, koho se týká elektronická evidence tržeb OD 1.5.2020, platí povinnost AUTENTIZACE (tj. získání přístupu umožňujícího registraci k EET). Ta je možná již nyní a není vhodné ji nechávat na poslední chvíli. Kroky k úspěšné autentizaci naleznete ZDE.

Aktuality

Parlamentní listy: předseda AMSP ČR podpořil EET, ale razantně odmítá účtenkovou loterii

Předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků zavítal do úterního Interview ČT24 a v přímém přenosu opatrně podpořil plán ministra financí Andreje Babiše (ANO) na zavedení elektronické evidence tržeb. S jednou důležitou výjimkou. Razantně odmítá účtenkou loterii, s čímž naráží u premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

"Elektronická evidence tržeb je skutečně revoluční krok a největší změna za posledních dvacet pět let. My jsme dlouho váhali, jestli to podpoříme. My jsme dlouho byli proti velkým pokladnám, ale to, s čím přišlo ministerstvo teď, je poměrně elegantní a levné," poznamenal hned na úvod.

Ono opatrné ano ale současně znamená, že by se tato povinnost neměla týkat těch nedrobnějších živnostníků jako jsou pokrývači či zmrzlináři. Prozatím se jich to tedy týkat nebude, ale není zaručeno, že výjimka bude trvalá. "My se domníváme, že část trhu z toho bude skutečně vyjmuta,"vyjádřil svůj názor.

Razantní ne účtenkové loterii

Živnostníci údajně nebudou potřebovat elektronické pokladny, bude stačit chytrý telefon či tablet, ale k nim bude potřebovat ještě tiskárnu, kterou může pořídit za tři či čtyři tisíce korun. To by nemuselo vést ani ke zdražování, ani ke zruinování vyššího počtu živnostníků. To platí v případě, že se budou opatření zavádět postupně. Pokud by se zavedlo vše a najednou, mnozí živnostníci by mohli skončit už z psychologických důvodů.

V tuto chvíli se také tvrdí, že by si lidé měli vzít každou účtenku z nákupu, ale nedostanou pokutu, pokud to neudělají. "Je to takový kočkopes," prohlásil host. Nakupující pokutu nedostane, ale živnostník ano. Bude mu hrozit ukončení živnosti. Přitom platí, že daňové úniky nejsou nejvýraznější u malých provozoven, ale u velkých hráčů na trhu. Především na ty je podle Havlíčka třeba cílit.

Absolutně odmítá účtenkovou loterii. Podle Havlíčka je to totálně špatný nápad, což ukazuje i případ ze Slovenska. "Je to prostě Matějská pouť, ale odpovídající efekt to nemá. Mohlo by se stát, že lidé si nákup rozdělí do tří košíků na tři účtenky, aby měli větší šanci vyhrát," poznamenal.

Po svůj odmítavý postoj našel pochopení u Andreje Babiše, ale premiér Bohuslav Sobotka na loterii trvá.

Celý článek naleznete zde:
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Andrej-Babis-musi-mit-radost-Sef-zivnostniku-podporil-na-CT-jeho-plan-na-evidenci-trzeb-364561

 

Zpět

close
detail