odklad elektronické evidence tržeb na 1.1.2023

Vláda dnes na návrh Ministerstva financí schválila odklad všech čtyř fází elektronické evidence tržeb na 1. ledna 2023. Podnikatelé, kteří budou chtít své tržby elektronicky evidovat dobrovolně, tak budou moci činit i nadále. Ministerstvo financí k tomuto kroku přistoupilo na základě pečlivého zhodnocení nejaktuálnější zdravotní situace, výhledu ekonomického vývoje a po dnešní konzultaci se všemi podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami.

„Hlavním cílem elektronické evidence tržeb vždy bylo narovnání podnikatelského prostředí. V tuto chvíli je však prioritou samotná záchrana podnikání. Zjednodušeně řečeno, pokud vám zatéká do podkroví, nebudete zastřihávat anglický trávník. Až střechu opravíte, můžete se zase pustit do zahrady,“ vysvětluje své rozhodnutí ministryně Alena Schillerová. „Elektronická evidence tržeb je úspěšným projektem a dnešní konzultace s podnikateli nám potvrdila, že má stále jejich silnou podporu, byť s odkladem vzhledem k současné zdravotní situaci plně souhlasí“ dodává ministryně financí.

 

zdroj: ŽUROVEC, Michal, tisková zpráva Ministerstva financí ČR, [16. 10. 2020]

Jak na papírovou evidenci tržeb?

EET odložena do 31. 12. 2020

Prezident republiky 28. 5. 2020 podepsal odložení EET pro všechny vlny do konce roku 2020. Jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května 2020, tj. řemeslníci , kadeřníci a zbývající obory, začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.

AMSP ČR připravuje na konec roku 2020 informační akce v regionech pro cílové skupiny podnikatelů pro 3. a 4. vlnu.

Využití tzv. papírové evidence tržeb (v zákoně „zvláštní režim“) zavedla novela zákona o evidenci tržeb, účinná od 1. 5. 2020.

AMSP ČR se podařilo prosadit požadavek, aby vládou původně navržená hranice 200 000 Kč pro povolení zvláštního režimu byla zvýšena na 600 000 Kč příjmů v hotovosti za poslední 4 bezprostředně předcházející kalendářní čtvrtletí. Nejmenší živnostníci si tak nebudou muset pořizovat zařízení k evidování tržeb, připojení k internetu a tiskárnu účtenek. Je pouze na jejich uvážení (při splnění dalších podmínek uvedených níže), zda budou evidovat elektronicky nebo papírovými účtenkami.

Jak postupovat při žádosti o povolení evidovat tržby ve zvláštním režimu naleznete ZDE.

Autentizace pro 3. a 4. fázi EET

EET odložena do 31. 12. 2020

Prezident republiky 28. 5. 2020 podepsal odložení EET pro všechny vlny do konce roku 2020. Jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května 2020, tj. řemeslníci , kadeřníci a zbývající obory, začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.

AMSP ČR připravuje na konec roku 2020 informační akce v regionech pro cílové skupiny podnikatelů pro 3. a 4. vlnu.

 

Pro všechny, koho se týká elektronická evidence tržeb OD 1.5.2020, platí povinnost AUTENTIZACE (tj. získání přístupu umožňujícího registraci k EET). Ta je možná již nyní a není vhodné ji nechávat na poslední chvíli. Kroky k úspěšné autentizaci naleznete ZDE.

Aktuality

Mikroživnostníci a e-shopy mají šanci vyhnout se EET

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR v předvečer spuštění elektronické evidence tržeb stále jedná s ministrem financí a mikroživnostníci jsou krůček od toho, že nebudou muset povinně elektronizovat svoje prodeje. Ministerstvo financí vyslyšelo dlouhodobý požadavek AMSP ČR a osoby samostatně výdělečně činné, které vykazují tržby v řádu stokorun denně, tak mají šanci se EET vyhnout. Podmínkou bude, že se podnikatelé dohodnou s Finančním úřadem na paušální dani. Velmi reálné je i to, že evidovat tržby nebudou muset e-shopy u plateb kartou přes internet.

Fyzické osoby, jejichž příjem nepřevýší 250 tis. korun ročně zatím nikdy nebyly blíže tomu, že se vyhnou elektronizaci svých prodejů. Pokud totiž využijí tzv. institut paušální daně, tak podle dohody zástupců malých podnikatelů a Ministerstva financí mají reálnou šanci být vyjmuti z režimu EET. Institut paušální daně je možné využívat i dnes, nicméně zájem firem, dohodnout se Finančním úřadem na zaplacení určité daně byl zatím minimální. Fakticky to znamená, že podnikatel ukáže výsledky za poslední rok, navrhne plán roku následujícího a podle toho si dohodne s pracovníky finanční správy daň. De facto se tím vykoupí ze všech administrativních povinností a nově i z evidence tržeb.

Karel Havlíček, předseda AMSP ČR, k tomu uvádí: „Jedná se o racionální rozhodnutí. V tomto případě se vůbec nedá hovořit o nějakém větším podnikání, jedná se o fyzické osoby, které dělají pár set korun tržeb denně a jejich reálné výdělky jsou naprosto minimální. Může se jednat například o malé vesnické výčepy, které otevřou v pátek a v sobotu večer. Pokud dojde k dohodě, že zaplatí alespoň minimální daň, může to být pro stát dokonce výhodnější než doposud.“

AMSP ČR jedná s Ministerstvem financí v posledních hodinách velmi intenzivně a přivítala proto i další návrh, a to je neevidovat tržby e-shopů u plateb prováděných kartou prostřednictvím internetu.  To navazuje na dohodu mezi AMSP ČR a Ministerstvem financí z léta, kdy se vyjmuly z povinnosti evidence e-shopy prodávající přes prostředníky, například zásilkové služby, které následně platbu zasílaly na účet prodejce.

Pavla Břečková, místopředsedkyně AMSP ČR k tomuto návrhu dodává: „Platby přes platební bránu mají mnoho variant a provozovatelům e-shopů by to dost zkomplikovalo život. Podstatné je ale to, že se v konečném důsledku jedná o bezhotovostní převod, a tudíž případný daňový únik je naprosto minimální. E-shopy elektronizují svoje podeje již dnes a nemá proto smysl zavádět jim další režim.“

Tisková zpráva ke stažení zde:
TZ_zmeny_EET_AMSP_CR.docx TZ_zmeny_EET_AMSP_CR.docx (128,37 KB)

Zpět

close
detail